V minulém týdnu jsme trochu odbočili z představování jednotlivých druhů izolačních materiálů, které v Machstavu foukáme. Tento týden se k danému tématu vracíme. Připomeňme si, jaké že druhy izolačních materiálů jsme již představili. Podrobněji jsme psali o minerálních čedičových izolacích, minerálních skelných izolacích z panenského vlákna a minerálních skelných izolací vyráběných z desek nebo rolí. Dnes se podíváme na foukané dřevovláknité izolace. Nejdříve si trochu zhodnoťme uplynulé dva realizační týdny.

Machstav 3S izolace

Připomeňme si, že foukanou izolací se dají zateplovat všechny konstrukce domu – STŘECHY - STROPY STĚNY. Nebylo tomu jinak ani u nás v uplynulých dvou týdnech. Foukali jsme jako o život a co se dalo. Také to bylo vidět na spotřebě izolací. Za toto období jsme v Machstavu nafoukali 33 tun, opět převážně skelných izolací. Krásná práce! Pro bližší představu se jedná o zafoukání plochy o výměře 5 200 m2 s 30 cm vrstvou izolace.

Dřevovláknité izolace  

Dalším druhem izolací, které Machstav fouká, jsou dřevovláknité izolace. Jak už název napovídá, jedná se o izolace vyráběné ze dřeva. Přesněji řečeno z materiálu stejného z jakého si vyrábí dřevovláknité desky, které se velmi hojně využívají při výstavbě dřevostaveb. Vstupní surovinou pro výrobu dřevovláknitých desek jsou jemná vlákna, která se později lisují v desku. Velmi podobná vlákna se používají pro foukané izolace. Foukaná dřevovláknitá izolace se nejčastěji využívá k zateplování konstrukcí dřevostaveb. V Machstavu dřevovláknité izolace foukáme, ale neděláme s nimi takové objemy, jako například s minerálními izolacemi. Dřevovláknité izolace mají své klienty, kterých není zatím tolik. Proč jich není tolik? Protože dřevostaveb se nastaví tolik, jako klasických zděných budov. Navíc v dřevostavbách výrobci a stavitelé velmi často využívají i jiných izolačních materiálů, většinou minerálních ve formě rohoží a desek. Napomáhá tomu i fakt, že dřevovláknité izolace mají deklarované součinitele tepelné vodivosti λ (lambdu) na běžné úrovni λ = 0,040 – 0,038 při objemových hmotnostech 32 – 45kg/m3, což není nic mimořádného. Bohužel jsou dřevovláknité zařazeny do třídy reakce na oheň E (nejhorší parametr). Součinitel difúzního odporu činí u dřevovláknitých izolací hodnoty 1-2, tak jako u minerálních izolací.

Pro zajímavost si dovolím malé odbočení ke srovnání s jiným velmi populárním izolantem, a tím je stříkaná pěna – měkká pěna. Ta má faktor difúzního odporu 5-6! Čím vyšší číslo, tím hůře proniká vodní pára vrstvou izolace. A to si představte, že někteří aplikanti stříkané pěny uvádí, že pod jejich stříkanou pěnu není potřeba používat parotěsné fólie, že jejich pěnou vlhkost profičí pryč! Pán Bůh s těmi majiteli domů, kteří těmto nepravdám uvěří! Zadělávají si do budoucna na to, že jim shnije krov a v případě dřevostavby celý dům. Stavební fyzika je pouze jedna a platí pro všechny materiály stejně! Takže pozor na to, kdo vám, co říká. Jediným pravdivým vodítkem jsou technické listy a normy. To bylo takové odbočení.

Zpět k dřevovláknu. Se součinitelem difúzního odporu 1-2 jím velmi dobře prostupuje vlhkost. Dřevovláknitá izolace má vynikající parametr, kterým je měrná kapacita tepla s hodnotou 2 100 J/(kg*K). Měrná kapacita tepla a součinitel difúzního odporu jsou dva parametry toho, proč je foukané dřevovlákno v dřevostavbách zajímavým materiálem, ale zatím bohužel jenom pro fajnšmekry.

 

Pokračujte dále

Reference a realizace

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY A TIPY PRO IZOLACI SVÉPOMOCÍ

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace